Прејди на содржината

охридски

Од Викиречник

Македонски[уреди]

Придавка машки род

Множина: охридски

Женски род: охридска

Среден род: охридско


Читање и изговор[уреди]

  • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

Што се однесува на Охрид и охриѓаните.