омметар

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Множина: омметри


Значење[уреди]

Во Википедија има статија за омметар.

Мерен инструмент специјализиран за мерење електрична отпорност во оми.

 • Пред почетокот на мерење со аналоген омметар потребно е да се нагоди неговата нула.


Етимологија[уреди]

Од зборовите ом, основна единица за мерење електрична отпорност, и метар, со значење мери.


Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: ohmmetre
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски:
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски: