ноќ

Од Викиречник

Македонски [уреди]

Општa именкa, ж[уреди]

Читање[уреди]

ноќ ед, ноќи мн

Значења[уреди]

[1] Дел од деноноќието, од вечерта до утрото.

Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: night
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски: нощ
 • Германски: Nacht
 • Грчки:
 • Турски: gece
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски:
 • Руски:
 • Српски:
 • Украински:
 • Француски:
 • Хрватски:
 • Шведски:
 • Шпански: