мушула

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка женски род

Множина: мушули

Членувана форма: мушулата, мушулите


Читање и изговор[уреди]

 • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

Wikimedia
Во Википедија има статија за мушула.

Јадлива мала слатководна или морска школка.

 • За овој рецепт потребни се 2 кг мушули, 100 г кромид, маслиново масло, лук, магдонос, домати, сол и малку нане.

Етимологија[уреди]

Од латинскиот збор musculus (школка).

Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: mussel
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски:
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски:
 • Руски:
 • Српски:
 • Украински:
 • Француски: moule
 • Хрватски:
 • Шведски:
 • Шпански: