моцарела

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка женски род

Множина: моцарели

Членувана форма: моцарелата, моцарелите


Читање и изговор[уреди]

  • Читање: мо|ца'|ре|ла| /moca'rela/ (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

Wikimedia
Во Википедија има статија за моцарела.

Италијанско пресно меко сирење.


Етимологија[уреди]

Од италијанскиот назив за ова сирење mozzarela.