Прејди на содржината

момче

Од Викиречник

Македонски [уреди]

Општa именкa, ср[уреди]

Читање[уреди]

момче ед, момчиња мн

Значења[уреди]

[1] Дете од машки пол.
[2] Лице од машки пол во преодна возраст од детство кон зрелост.
[3] Младич, млад маж.
[4] Свршеник, младоженец.
[5] Сопруг, маж.

Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: boy
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски: момче
 • Германски: Junge
 • Грчки:
 • Турски: çocuk
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски:
 • Руски:
 • Српски:
 • Украински:
 • Француски:
 • Хрватски:
 • Шведски:
 • Шпански:
Бугарија Бугарски

момче ср (множина: момчета) [1]

 1. момче

Наводи[уреди]