Прејди на содржината

молив

Од Викиречник

Македонски

[уреди]

Изговор

[уреди]
  • МФА(помош): [ˈmɔlif]
  • Аудио:(file)

Именка

[уреди]

молив (molivm (деминутив моливче)

  1. Средство за пишување, цртање, бележење и сл. што се состои од тенко графитно стапче или друг материјал во дрвена или пластична обвивка.

Declension

[уреди]

Наводи

[уреди]
  • молив”, во Официјалниот дигитален толковен речник.