многуаголник

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Множина: многуаголници

Избројана множина: многуаголника

Членувана форма: многуаголникот, многуаголниците


Значење[уреди]

Wikimedia
Во Википедија има статија за многуаголник.

Геометриска фигура од сврзани прави линии, сочинувајќи затворена прекршена линија.