Прејди на содржината

микрофон

Од Викиречник

Македонски

[уреди]

Изговор

[уреди]

Именка

[уреди]

микрофо́н (mikrofónm (множина микрофо́ни)

  1. Направа што служи за претворање на звучните бранови во електромагнетни, се користи за засилување и за пренесување на звукот.

Деклинација

[уреди]

Наводи

[уреди]
  • микрофон”, во Официјалниот дигитален толковен речник.