Прејди на содржината

месо

Од Викиречник

Македонски[уреди]

Изговор[уреди]

  • МФА(помош): [ˈmɛsɔ]
  • Аудио:(file)

Именка[уреди]

месо (meson (односна придавка месен или меснат, деминутив мевце)

  1. Мускулно ткиво на човек или животно што ги покрива коските.
  2. Мускулно ткиво од животно што служи како храна.

Деклинација[уреди]

Наводи[уреди]

  • месо”, во Официјалниот дигитален толковен речник.