Прејди на содржината

маж

Од Викиречник

Македонски [уреди]

Општa именкa, Грешка во Lua во Модул:links/templates, ред 56: Parameter 1 is required.[уреди]

Читање[уреди]

маж ед, мажи мн

Значења[уреди]

[1] Возрасно лице од машки пол.
[2] Сопруг, брачен другар.
[3] Храбар, силен човек.

Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: man
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски: мъж
 • Германски: Mann
 • Грчки:
 • Турски: adam
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски:
 • Руски:
 • Српски:
 • Украински:
 • Француски:
 • Хрватски:
 • Шведски:
 • Шпански: