Прејди на содржината

компјутер

Од Викиречник

Македонски

[уреди]

Изговор

[уреди]

Именка

[уреди]

компју́тер (kompjúterm (plural компју́тери, related adjective компју́терски, diminutive компју́терче)

  1. Електронски уред способен да обработува податоци и да извршува различни задачи многу точно; електронски сметач.

Деклинација

[уреди]

Наводи

[уреди]
  • компјутер”, во Официјалниот дигитален толковен речник.