кило

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Префикс


Значење[уреди]

Прв дел од сложени зборови за означување мерни единици илјада пати поголеми од основната единица. (103)


Симбол[уреди]

k


Антоним[уреди]

мили


Етимологија[уреди]

(1795) Од старогрчкиот χίλιοι, khílioi (илјада).