Прејди на содржината

кафе

Од Викиречник

Македонски

[уреди]

Изговор

[уреди]
  • МФА(помош): [ˈkafɛ]
  • Аудио:(file)

Именка

[уреди]

ка́фе (káfen (множина ка́фиња, деминутив ка́фенце)

  1. Растение во вид на грмушка што дава зрнест плод; Coffea.
  2. Напивка направена од пржени и смелени зрна на ова растение.

Деклинација

[уреди]

Наводи

[уреди]
  • кафе”, во Официјалниот дигитален толковен речник.