Прејди на содржината

калциум

Од Викиречник

Македонски

[уреди]

Изговор

[уреди]

Именка

[уреди]

калциум (kalciumm (односна придавка калциумов)

  1. Хемиски елемент, сребренобел метал, распространет во многу соединенија во природата и неопходен за развој на сите живи суштества; симбол Ca.

Деклинација

[уреди]

Наводи

[уреди]
  • калциум”, во Официјалниот дигитален толковен речник.