Прејди на содржината

календар

Од Викиречник

Македонски

[уреди]

Изговор

[уреди]
  • МФА(помош): [ˈkalɛndar]
  • Аудио:(file)

Именка

[уреди]

календар (kalendarm (односна придавка календарски, деминутив календарче)

  1. Систем од правила за сметање на времето, за делење на времето на временски единици (денови, недели, месеци, години); систем по кој се пресметуваат деновите и временските единици поголеми од ден.
  2. Книга или лист со табела во која се распоредени деновите, неделите и месеците во годината, понекогаш со означени верски или државни празници, астрономски појави и др.

Деклинација

[уреди]

Наводи

[уреди]
  • календар”, во Официјалниот дигитален толковен речник.