зепто

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Префикс


Значење[уреди]

Прв дел од сложени зборови за означување мерни единици еднакви на еден трилијардити дел од основната единица. (10-21 или 0,000000000000000000001)

  • Полнежот на еден електрон изнесува 160,217657 зептокулони (zC).


Симбол[уреди]

z


Антоним[уреди]

зета


Етимологија[уреди]

(1991) Од латинскиот збор septem, «седум», бидејќи 10−21 = 1000−7.


Изведени зборови[уреди]

зептоампер

зептобекерел

зептокулон

зептофарад

зептограм

зептохенри

зептоџул

зептометар

зептосекунда