животно

Од Викиречник

Македонски [уреди]

Општa именкa, ср[уреди]

Читање[уреди]

животно ед, животни мн

Значења[уреди]

[1] Живо суштество способно да се движи и да чувствува (наспроти растение), обично исклучувајќи го човекот.
[2] Груб, некултурен човек.

Превод на други јазици[уреди]

 • Турски: hayvan
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски:
 • Латински:
 • Српски:
 • Украински:
 • Француски:
 • Хрватски:
 • Шведски:
 • Шпански:
Бугарија Бугарски

животно ср (множина: животни) [1]

 1. животно

Наводи[уреди]