етнотеатар

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Множина: етнотеатри


Значење[уреди]

Во Википедија има статија за етнотеатар.

Драмска уметност која ги негува претставите базирани на народните/фолклорните мотиви и карактеристики.


Етимологија[уреди]

Од префиксот етно и театар