ендоскелет

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Множина: ендоскелети

Избројана множина: ендоскелета

Членувана форма: ендоскелетот, ендоскелетите


Значење[уреди]

Внатрешна анатомска структура која има обезбедува потпора, движење и облик на телото кај некои животни.

 • Ендоскелетот кај рбетниците главно се состои од коски и рскавици.


Изведени зборови[уреди]

ендоскелетен


Антоними[уреди]

егзоскелет


Етимологија[уреди]

Од скелет со префиксот ендо.


Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: endoskeleton
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски:
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски: