единаесеттооктомвриски

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Придавка машки род

Множина: единаесеттооктомвриски

Женски род: единаесеттооктомвриска

Среден род: единаесеттооктомвриско


Значење[уреди]

Што се однесува на 11 Октомври.

  • Единаесеттооктомвриската награда е највисоко признание за животно дело во областа на науката, уметноста, стопанството и во другите дејности од јавен интерес во Република Македонија.