Прејди на содржината

1

Од Викиречник
(Пренасочено од еден)

Македонски[уреди]

1 или еден

Читање и изговор[уреди]

Читање: е'|ден /ed'en/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -еден

Значење[уреди]

  1. Арапски број еден.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]