домотика

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка женски род


Членувана форма: домотиката


Читање и изговор[уреди]

  • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

Интеграција на модерните техники во домот, автоматизација и технологиите на куќни електрични апарати.


Етимологија[уреди]

Кованица од англиските зборови domestic и robotics. Алтернативно од латинскиот збор domus, дом со наставката тика.