Прејди на содржината

директор

Од Викиречник

Македонски

[уреди]

Изговор

[уреди]

Именка

[уреди]

дире́ктор (diréktorm (множина дире́ктори, женски род дире́кторка, односна придавка дире́кторски, деминутив дире́кторче)

  1. Управник, раководител на претпријатие, установа, образовна институција и др., организатор на работата во една фирма или пак установа.

Деклинација

[уреди]

Наводи

[уреди]
  • директор”, во Официјалниот дигитален толковен речник.