Прејди на содржината

дете

Од Викиречник

Македонски [уреди]

Општa именкa, ср[уреди]

Читање[уреди]

дете ед, деца мн

Значења[уреди]

[1] Човечко суштество во раниот период од својот развој, од раѓање до пубертет; момче или девојче во рана возраст.
[2] Чедо, пород, потомок.
[3] Незрел човек.

Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: child
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски: дете
 • Германски: Kind
 • Грчки: παιδί
 • Турски: çocuk
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски:
 • Руски:
 • Српски:
 • Украински:
 • Француски:
 • Хрватски:
 • Шведски:
 • Шпански:
Бугарија Бугарски

дете ср (множина: деца) [1]

 1. дете

Наводи[уреди]