демултиплексер

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Множина: демултиплексери

Избројана множина: демултиплексера

Членувана форма: демултиплексерот, демултиплексерите

Значење[уреди]

Уред кој го извршува демултиплексирањето.

Антоними[уреди]

мултиплексер

Етимологија[уреди]

Од мултиплекс и префиксот де.


Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: demultiplexer
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски:
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски: