дека

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Префикс


Значење[уреди]

Прв дел од сложени зборови за означување мерни единици десет пати поголеми од основната единица. (101)

  • Нивата е долга осум, а широка два декаметри.

Симбол[уреди]

da


Антоним[уреди]

деци или деси


Етимологија[уреди]

(1795) Од старогрчкиот δέκα, deka (десет).