дедо

Од Викиречник

Македонски [уреди]

Општa именкa, м[уреди]

Читање[уреди]

дедо ед, дедовци мн

Значења[уреди]

[1] Маж во врска со неговите внуци.
[2] Стар човек.

Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: grandpa
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски: дядо, старец
 • Германски: Opa
 • Грчки:
 • Турски: büyükbaba
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски:
 • Руски:
 • Српски:
 • Украински:
 • Француски:
 • Хрватски:
 • Шведски:
 • Шпански: