дадилка

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

дадилка (множина дадилки)

лице задолжено да се грижи за деца, мали деца или бебиња за краток период наместо нивните легални старатели. Најчесто е од женски род.

Translations[уреди]