гроздобер

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Читање и изговор[уреди]

Читање: гро'з|до|бер /gro'zdober/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -бер

Значење[уреди]

Деветтиот месец во годината според македонскиот црковен календар.

Синоними[уреди]

  1. Месец во годината.

Етимологија[уреди]

Месец на берењето грозје.

Потекло[уреди]

Извори[уреди]