Прејди на содржината

гробишта

Од Викиречник

Македонски

[уреди]

Општa именкa

[уреди]

Изговор

[уреди]
 • МФА(помош): [ˈɡrɔbiʃta]
 • Аудио:(file)

Значења

[уреди]
[1] Определено, уредено место каде што се погребуваат мртвите.

Превод на други јазици

[уреди]
 • Албански:
 • Англиски: cemetery
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски: гробища
 • Германски: Friedhof
 • Грчки:
 • Турски: mezarlık
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски:
 • Руски:
 • Српски:
 • Украински:
 • Француски:
 • Хрватски:
 • Шведски:
 • Шпански: