Прејди на содржината

говор

Од Викиречник

Македонски [уреди]

Општa именкa, Грешка во Lua во Модул:links/templates, ред 56: Parameter 1 is required.[уреди]

Изговор[уреди]

 • МФА(помош): [ˈɡɔvɔr]
 • Аудио:(file)

Значења[уреди]

[1] Устен јазик.
[2] Начин на зборување; изговор.
[3] Територијален јазик; дијалект.
[4] Зборување пред собир на луѓе.

Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: speech
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски: говор
 • Германски: Langage
 • Грчки:
 • Турски: konuşma
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски:
 • Руски:
 • Српски:
 • Украински:
 • Француски:
 • Хрватски:
 • Шведски:
 • Шпански:
Бугарија Бугарски

говор Грешка во Lua во Модул:links/templates, ред 56: Parameter 1 is required. (множина: говори) [1]

 1. говор

Наводи[уреди]