Прејди на содржината

глушец

Од Викиречник

Македонски[уреди]

Изговор[уреди]

  • МФА(помош): [ˈɡɫuʃɛt͡s]
  • Аудио:(file)

Именка[уреди]

глушец (glušecm (множина глувци, деминутив глувче)

  1. Мал глодач со долга тенка опашка што живее во близина на луѓето или во полињата.

Деклинација[уреди]

Наводи[уреди]

  • глушец”, во Официјалниот дигитален толковен речник.