гигабекерел

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Множина: гигабекерели


Значење[уреди]

Единица за радиоактивност во SI системот, милијарда пати поголема од бекерелот.


Симбол[уреди]

GBq


Етимологија[уреди]

гига + бекерел