вагон

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

МакедонскиFlag of Macedonia.svg [уреди]

Општa именкa, м[уреди]

Читање[уреди]

вагон ед, вагони мн

Значења[уреди]

[1] Железничка кола.
[2] Мерка, количество стоки што можат да се натоварат во еден вагон.

Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: wagon
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски: вагон
 • Германски: Wagon
 • Грчки:
 • Турски: vagon
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски:
 • Руски:
 • Српски:
 • Украински:
 • Француски:
 • Хрватски:
 • Шведски:
 • Шпански:
Бугарија Бугарски

вагон м (множина: вагони) [1]

 1. вагон

Наводи[уреди]