братучетка

Од Викиречник

Македонски [уреди]

Општa именкa, ж[уреди]

Читање[уреди]

братучетка ед, братучетки мн

Значења[уреди]

[1] Роднина по мајка или по татко, ќерка на чичко, вујко или на тетка; братучеда.

Превод на други јазици[уреди]

 • Турски: kuzen
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски:
 • Латински:
 • Српски:
 • Украински:
 • Француски:
 • Хрватски:
 • Шведски:
 • Шпански: