Прејди на содржината

брат

Од Викиречник

Македонски

[уреди]

Општa именкa, Грешка во Lua во Модул:links/templates, ред 56: Parameter 1 is required.

[уреди]

Читање

[уреди]
брат ед, браќа мн

Значења

[уреди]
[1] Син во однос на друго или на другите деца од исти родители.
[2] Другар, пријател, човек близок по нешто, обично во обраќање.
[3] При фамилијарно обраќање кон непознат човек.
[4] Калуѓер во однос на другите калуѓери.

Етимологија

[уреди]
Од прото-словенски *bratrъ.
Бугарија Бугарски

брат Грешка во Lua во Модул:links/templates, ред 56: Parameter 1 is required. (множина: братя) [1]

  1. брат


Наводи

[уреди]