блогосфера

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка женски род

Множина: блогосфери

Членувана форма: блогосферата, блогосферите

Англицизам


Читање и изговор[уреди]

 • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

(Интернет) Заедницата на блогерите и целокупноста на блоговите.


Етимологија[уреди]

Од англискиот blogosphere = blog (блог) + sphere (сфера).


Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: blogosphere
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски:
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски: