безоловен

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Придавка машки род

Множина: безоловни

Женски род: безоловна

Среден род: безоловно


Читање и изговор[уреди]

  • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

Што не содржи олово.

  • Како резултат на замената на обичниот бензин со безоловен, концентрацијата на олово во воздухот е драстично намалена.


Етимологија[уреди]

без + оловен