аудиолог

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Множина: аудиолози

Избројана множина: аудиолога

Членувана форма: аудиологот, аудиолозите


Читање и изговор[уреди]

 • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

(медицина) Лекар специјалист по аудиологија.


Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: audiologist
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски:
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски:
 • Руски:
 • Српски: аудиолог
 • Украински:
 • Француски:
 • Хрватски: audiolog
 • Шведски:
 • Шпански: