аудиограм

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Множина: аудиограми

Избројана множина: аудиограма

Членувана форма: аудиограмот, аудиограмите


Читање и изговор[уреди]

 • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

(медицина) Графички приказ на промените на прагот на чујноста во зависност од фреквенцијата.


Етимологија[уреди]

Од латински audire (слуша) и грчки gramma (запис)


Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: audiogram
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски:
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски:
 • Руски:
 • Српски:
 • Украински:
 • Француски: audiogramme
 • Хрватски:
 • Шведски:
 • Шпански: