ато

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Префикс


Значење[уреди]

Прв дел од сложени зборови за означување мерни единици еднакви на еден трилионити дел од основната единица. (10-18 или 0,000000000000000001)

  • Тежината на ХИВ-1 вирусот е околу 1 атограм (ag).


Симбол[уреди]

a


Антоним[уреди]

екса


Етимологија[уреди]

(1964) Од данскиот збор atten, «осумнаесет».


Изведени зборови[уреди]

атоампер

атобекерел

атокулон

атофарад

атограм

атохенри

атоџул

атометар

атосекунда