антимилитаризам

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Именка[уреди]

антимилитаризам

1. Доктрина што се спротивставува на војна и зазема критички ставови кон национализмот и империјализмот.

Сродни термини[уреди]