активатор

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Множина: активатори

Избројана множина: активатора

Читање и изговор[уреди]

 • Читање: ак|ти'|ва|тор| /akti'vator/ (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

Нешто што активира нешто друго, особено механизам кој предизвикува одреден уред да се вклучи или исклучи.


Етимологија[уреди]

Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: actuator
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски: Aktor
 • Грчки:
 • Италијански: attuatore
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски:
 • Руски:
 • Српски:
 • Украински:
 • Француски: actionneur
 • Хрватски:
 • Шведски:
 • Шпански: