адмитанса

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка женски род

Множина: адмитанси

Значење[уреди]

Wikimedia
Во Википедија има статија за адмитанса.

Адмитансата е реципрочна вредност на импедансата. Единица за адмитанса е сименс (S).


Симбол[уреди]

Y