мултиметар

Од Викиречник
(Пренасочено од авометар)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Множина: мултиметри

Избројана множина: мултиметра

Членувана форма: мултиметерот, мултиметрите


Значење[уреди]

Во Википедија има статија за мултиметар.

Уред за вршење на електрични мерења кој обично се состои од волтметар, омметар и амперметар во едно куќиште.

 • Аналогните мултиметри биле првите мултиметри и долго биле единствен вид, а денес сè помалку се произведуваат и користат.


Етимологија[уреди]

Од зборовите мулти, со значење повеќе, и метар, со значење мери.


Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: multimetre
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски:
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски: