аба

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Аба, женска волнена поткошула, без ракави, составен дел на мариовската женска народна носија, изработена од самопредено волнено платно, наречено „аба“, по кое и го добила името.

Множина: аби

Именка, женски род

1. (само едн.) Груба волнена ткаенина. Турски: aba.

Бечви со ширити од аба.

Слично со: шајак (м.)

2. Горна облека од таа ткаенина.

Облечени во црни аби.