Софија

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Сопствена именка женски род


Читање и изговор[уреди]

  • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

Wikimedia
Во Википедија има статија за Софија.

Главен град на Бугарија.


Етимологија[уреди]

Од 14 век според црквата Света Софија.


Изведени зборови[уреди]

софијанец

софијанци

софијанка

софијанки

софијанче

софијанчиња

софиски