Соединети Американски Држави

Од Викиречник

Македонски[уреди]

Сопствена именка женски род множина


Значење[уреди]

Wikimedia
Wikimedia
Во Википедија има статија за Соединети Американски Држави.

Држава во Северна Америка, се граничи со Канада и Мексико, се протега од Атлантскиот до Тихиот Океан и ги вклучува Алјаска, Хаваите и неколку територии. Главен град Вашингтон.


Изведени зборови[уреди]

Американец

Американци

Американка

Американки

американски