Сараево

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Сопствена именка среден род


Значење[уреди]

Wikimedia
Во Википедија има статија за Сараево.

Главен град на Босна и Херцеговина.


Етимологија[уреди]

Од турскиот збор „сарај“ (палата) и словенската наставка „ево“ со која се означуваат населени места.


Изведени зборови[уреди]

сараевчанец

сараевчани

сарајлија

сарајлии

сараевчанка

сараевчанки

сарајлика

сарајлики

сараевчанче

сараевчанчиња

сараевски